Tájékoztató a kamatadóról
2006. szeptember 1-jével 20%-os kamatadó került bevezetésre a magánszemélyek kamatjövedelmeire.
I. Az érintett jövedelmek
Kamatadó fizetési kötelezettség a banki megtakarítások körében a következő jövedelmek után keletkezik:
- hitelintézeti betét, takarékbetét, folyószámla, bankszámla követelés után nyilvánosan meghírdetett feltételekkel megkötött szerződés alapján fizetett tőkésített kamat,
- kötvények, befektetési jegyek kamata, hozama,
- kötvényeken, befektetési jegyeken elért árfolyamnyereség.
A kötvények és befektetési jegyek kamata, hozama, árfolyamnyeresége csak akkor minősül kamatjövedelemnek, ha azt belföldön nyilvánosan forgalombahozták és forgalmazzák a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény rendelkezései szerint.
II. Az adó mértéke és levonása
A magyarországon adóügyi illetőséggel rendelkező magánszemélyektől levont kamatadó mértéke 20%. A Magyarországon adóügyi illetőséggel nem rendelkező magánszemélyek esetében az irányadó nemzetközi szerződés, illetve a személyi jövedelemadóról és az adózás rendjéről szóló törvénynek az ilyen magánszemélyekre vonatkozó rendelkezései szerint jár el a Bank.
A kamatadó a kamatfizetés esedékességének időpontjában, az Üzletfélre érvényes adókulcs alapján kerül levonásra.
III. Az adó alapja
A teljes kamatbevétel jövedelemnek minősül és adóköteles.
Kötvények, befektetési jegyek megszerzése esetén a bekerülési árban lévő felhalmozott kamat, hozam a vételt követő első kamat, illetve hozamfizetéskor levonható a bevételből (azaz csak a felhalmozott kamattal, hozammal csökkentett kamatösszeg, hozamösszeg után kell adót fizetni). A levont kamat, hozam összeget kamatfizetést követően történő értékesítésekor, beváltásakor, visszavásárlásakor a bekerülési ár részeként nem lehet figyelembe venni. Ezt a rendelkezést csak akkor lehet alkalmazni, ha a felhalmozott kamat, hozam összege meghatározható.
Azt a kamatjövedelmet, amely a kötvényeken, befektetési jegyeken elért árfolyamnyereségből származik, az árfolyamnyereségre irányadó szabályok alapján kell megállapítani (bevétel csökkentve a beszerzési árral és a járulékos költségekkel).
A jövedelmet több kötvény vagy befektetési jegy eladása esetén nem összevontan, hanem minden egyes papírra külön-külön kell megállapítani. Ha egy adott értékpapíron veszteség keletkezett, az nem csökkenti a többi papíron elért kamatjövedelmet.
IV. Adminisztratív kötelezettségek
A kamatadót, ha a jövedelem kifizetőtől (pl. hitelintézet, befektetési szolgáltató) származik, akkor a kifizető levonja és befizeti. A magánszemélynek a belföldi kifizetőtől származó kamatjövedelmét nem kell bevallania. A belföldi kifizetők nem szolgáltatnak adatot az adóhatóságnak magánszemélyenkénti bontásban a kamatjövedelmekről.
Ha a kamatjövedelem nem kifizetőtől származik, akkor a magánszemélynek a negyedévet követő hó 12-éig be kell fizetnie a kamatadót, és saját szja bevallásában kell bevallania ezt a jövedelmet.
V. Átmeneti rendelkezések a bevezetéshez kapcsolódóan
A kamatadó bevezetésével kapcsolatosan átmeneti rendelkezések mentesítik a hatálybalépés napján folyamatban lévő kamatperiüdus kamatát az adóztatás alól az alábbiak szerint:
- Hitelintézeti betét, takarékbetét, folyószámla, bankszámla követelés esetében a 2006. augusztus 31-ét követő első teljes kamatperiódus kamatából kell először kamatadót levonni. Az ezt megelőző - 2006. augusztus 31-én már megkezdett - kamatperiódus kamata még kamatadó mentes függetlenül attól, hogy a kamatperiódus milyen hosszú.
- Kötvény, befektetési jegy kamata, hozama esetében 2006. augusztus 31-ét követően másodikként megszerzett bevételre kell először a kamatadót alkalmazni, ha az értékpapírt a magánszemély 2006. augusztus 31-ig megszerezte. A 2006. augusztus 31-ét követően elsőként megszerzett bevétel még kamatadómentes, ha a magánszemély a papírt 2006. augusztus 31-éig megszerezte.
- Kötvényeken, befektetési jegyen elért árfolyamnyereség esetében, ha a magánszemély a papírt 2006. augusztus 31-éig megszerezte, akkor az elidegenítés során elért árfolyamnyereség kamatadómentes. Ha a magánszemély több értékpapírt szerez meg 2006. augusztus 31-ig, akkor minden egyes ilyen értékpapír elidegenítéséből származó árfolyamnyereség mentes lesz a kamatadó alól.
Kötvények, befektetési jegyek esetében akkor minősül egy papír 2006. augusztus 31-éig megszerzettnek, ha a magánszemély a vételi megbízást legkésőbb 2006. augusztus 31-éig megadta.
Példa
Amennyiben 2006. augusztus 31. előtt köt le bankunknál 1 millió forint értékű betétet 1 évre 7%-os kamaton, akkor a lejáratkor 70 000 forint összegű kamatot fizetünk.
Szeptember 1. után szintén 1 millió forint értékű betét 1 évre 7%-os kamaton történő lekötése esetén, a 70 000 forint összegű kamat 20%-a, azaz 14 000 forint a kamatadó miatt levonásra kerül, és már csak 56 000 forintot vihet haza.
A Bank által az adózással kapcsolatos jogszabalyokról adott tájékoztatás nem tekinthetők a jogszabály szövegével egyenértékű, teljes körű, hivatalos jogszabályértelmezésnek. Az adójogszabályok tartalmának megismerése, ezek alapján az üzleti döntés meghozatala kizárólag az Üzletfél felelősségi körébe tartozik. A Bank nem vállal felelősséget azokért a károkért, amelyek akkor adódhatnak, ha a hatóságok a Bank által az adózással kapcsolatos jogszabalyokról adott tájékoztatástól eltérően értelmezik a jogszabályokat.